Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/kamilwitkow/radoscbycia.com/public_html/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 2807
Somatic Experiencing | Radość bycia

Somatic Experiencing® w dosłownym tłumaczeniu oznacza doświadczanie somatyczne. Twórcą tej metody jest dr Peter Levine amerykański psycholog, który od ponad 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Uważa on, że klucz do leczenia traumy u ludzi tkwi w fizjologii. U podstaw koncepcji Petera Levina leży zdolność do samoregulacji naszego układu nerwowego. Dzieje się to dzięki naturalnemu rytmowi życiowemu, którego przejawy możemy zaobserwować w różnych miejscach naszego ciała. Skurcz i rozkurcz, zamknięcie i rozwarcie, ściśnięcie i rozluźnienie to rytm, ruch, który jest obecny w naszych naczyniach krwionośnych, organach, mięśniach, tkankach. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie tlenu do każdego miejsca w naszym organizmie, prawidłowa praca naszych organów wewnętrznych oraz poczucie bezpieczeństwa w naszym świecie wewnętrznym i zewnętrznym.
Autor koncepcji Somatic Experiencing w swoich publikacjach i wypowiedziach często odwołuje się do reakcji na sytuację zagrożenia u zwierząt. Zarówno zwierzęta jak i my ludzie mamy dostęp do trzech reakcji na zagrożenie: WALKI, UCIECZKI i ZAMROŻENIA. W obliczu sytuacji zagrożenia w naszym ciele pojawia się mobilizacja by stawić czoła często nagłej i niespodziewanej sytuacji. Znakiem rozpoznawczym tej mobilizacji jest duża ilość energii, która jest potrzebna do aktywnej obrony (walki lub ucieczki). Jednak czasem dostęp do tych reakcji nie jest możliwy i wówczas korzystamy z trzeciej reakcji ZAMROŻENIA/ZAMARCIA. Jeśli jednak trwa ona zbyt długo owa energia, która powstała wcześniej by stawić czoła zagrożeniu pozostaje w ciele nierozładowana dając o sobie znać nieprzyjemnymi, dokuczliwymi objawami. Peter Levine wyjaśnia, że długie trwanie w reakcji zamrożenia jest związane ze specyfiką sytuacji zagrożenia. Jeśli doświadczamy w niej ZA DUŻO (nie potrafimy przetworzyć ilości tego, co napływa przez zmysły do naszego organizmu), ZA SZYBKO (tempo tego co dzieje się w świecie zewnętrznym a w odpowiedzi na to w naszym świecie wewnętrznym jest zbyt szybkie) i ZA GWAŁTOWNIE wcześniejsza mobilizacja zostaje zatrzymana w ciele. Tak powstaje trauma. Kiedy trauma pojawia się w ciele zaczyna z niego napływać zbyt dużo sygnałów negatywnych, które są odczytywane jako zagrażające. To z kolei uruchamia reakcję odcięcia – CIAŁO STAJE SIĘ WROGIEM.
Somatic Experiencing to metoda, w której ciało może stać się SPRZYMIERZEŃCEM w procesie odzyskiwania zdrowia. Tylko przez ciało możemy znaleźć drogę, żeby zablokowana, zatrzymana energia została rozładowana co pozwoli na odzyskanie mocy wewnętrznej i przezwyciężenie poczucia porażki i bezradności. Dzięki temu osoby, które przeżyły traumę uczą się tego, że lęk nie musi być ściśle związany z paraliżem (zamrożeniem, zamarciem) przez co biologiczny system obrony zostaje ożywiony a w ciele przywrócona zostaje samoregulacja.
Opracowanie: Piotr Antoniak

Metodą pracuje: Piotr Antoniak