Stres jest naturalną reakcją ciała na zagrożenie. Potrafi mieć dobroczynny wpływ na nasze życie, mobilizuje siły, daje motywację, zwiększa możliwości. Stres staje się problemem, gdy nasze ciało doświadcza go zbyt długo, zbyt często lub stres jest zbyt duży. Nasze naturalne mechanizmy służące życiu i dobrostanowi przestają działać, wchodzimy w stan permanentnego wyczerpania. Objawia się on różnego rodzaju trudnymi symptomami psychosomatycznymi, rozregulowaniem hormonalnym, utratą zdolności do bycia w „tu i teraz”, osłabieniem więzi z innymi. W technologii Kundalini Jogi mówi się o trzech podstawowych sposobach redukcji stresu, za pomocą których możemy mieć wpływ na stan naszego ciała i umysłu. Należą do nich:
- Pranajama (świadomość oddechu). Nasz oddech w bezpośredni sposób wpływa na akcję serca i stan układu nerwowego (czyli min. stan umysłu). W sytuacji stresu (zarówno wywołanego konkretnym bodźcem fizycznym np. ktoś mnie atakuje czy też wywołanego wyobrażeniem zagrożenia np. boję, że mogę stracić pracę) nasz oddech automatycznie staje się płytki i szybki. Jeżeli w takim momencie świadomie zaczniemy pogłębiać oddech (przejdziemy z oddechu płucnego do przeponowego) i zwolnimy do 8 lub mniej cykli na minutę nasze ciało wyjdzie z trybu stresowego. Jeżeli zwolnimy oddech jeszcze bardziej do 4 lub mniej cykli na minutę wejdziemy w stan medytacyjny, któremu towarzyszy zmiana częstotliwości fal mózgu.
- Rytm i ruch. Codzienność życia, zakłóca nam nasz naturalny rytm – musimy się pospieszyć, zrobić przerwę kiedy inni potrzebują itp. Rytm ćwiczeń i mantr przywraca naszemu ciału jego własną rytmiczność, co prowadzi do rozluźnienia i relaksu.
- Mantry, czyli dźwięki o niskiej częstotliwości, „dźwięki pokoju”. W stanie stresu nasz umysł zaczyna produkować bardzo dużo myśli, które utrzymują ciało w poczuciu zagrożenia i wiążą się z powstawanie takich emocji jak lęk, gniew, bezsilność, smutek itp. Mantry (śpiewane, słuchane, mantrowane wewnętrznie) neutralizują narrację naszego umysłu, zastępują myśli dźwiękami o częstotliwości, która uspokaja ciało emocjonalne.
W trakcie każdych zajęć Kundalini Jogi, składających się z kriji (zestawu ćwiczeń), relaksu i medytacji, wykorzystywany jest każdy z tych elementów regulacji układu nerwowego.